IPD530N15N3GATMA1
Place of Origin :
Multi-origin
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1-7days
Packaging Details :
Standard
Product Type :
MOSFET Power Electronics
Manufacturer :
Infineon Technologies
Manufacturer Product Number :
IPD530N15N3GATMA1
Description :
MOSFET N-CH 150V 21A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time :
1-7days
Detailed Description :
N-Channel 150 V 21A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Description
Infineon IPD530N15N3GATMA1 MOSFET Power Electronics
Product Description:
Features:
• High peak current capability
• Low gate charge for improved efficiency
• High temperature operation
• Fast switching
• Improved avalanche performance
• High voltage rating
• Low on-resistance
Package Type: TO-247
V(BR)DSS: 530V
RDS(on): 15mOhm
I(D): 30A
Qg: 12nC
Ciss: 1,800pF
Package: TO-247
Product Status
Active
FET Type
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
53mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 35µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
887 pF @ 75 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
68W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Package / Case
Base Product Number
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
IPD530N15N3GATMA1 Common Power Mosfet 15A 530V N-Channel RoHS Compliant
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon Technologies
Model Number :
IPD530N15N3GATMA1
Place of Origin :
Multi-origin
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
Contact Supplier