18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A
Model: ZW-8W-18V-P
Brand: Zhiwang
Size: 350mmx250mmx17mm
Battery: 36
Peak power: 8W
Max voltage: 18V
Max current: 440mA
Open voltage: 19.5V
Short current: 680mA
Weight: 0.65KG
Raw Material:
Poly Mono Crystalline Silicon
or Mono Crystalline Silicon
Glass and Plastic Frame
EVA-------excellent anti-aging EVA
TPT-------TPT hot seal made of flame resistance
Customizable
Product Certification: CE EMC ROHS
Warranty Period Replacement for manufacturing defects within 5 years
Optimized cell efficiency: 18%-21%
Operating temperature: -40°C to +85°C
NOCT 48°C+/-2°C
Standard Testing Conditions
AM1.5 E=1000W/m2 T=25℃ Luminous intensity: 38000Lux
Test ambient temperature 25 ° C ±2 ° C
The humidity of the test environment is 60%-70%
Light intensity 40*1000 LUX
The vertical distance of light is 30cm
Open-circuit test multimeter
Load the test dedicated test stand
Application battery charging
Storage environment 20cm above the ground;
Humidity of 60% 70%; The normal temperature
Current temperature coefficient %/K 0.06+/-0.01
Voltage temperature coefficient mV/K -(78+/-10)
Power temperature coefficient %/K -(0.5+/-0.05)
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
6. Excellent electrical performance at high temperature and low irradiance;
7. Can be widely used in decorative lights, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. Voltage, power, material, size and shape can be customized;
10. High quality solar cell, high solar energy conversion efficiency, up to 35%.
11. Monocrystalline or polycrystalline silicon solar cells are available.
14. Strict quality control, in line with the highest international standards;
Quality Assurance Test
Thermal cycling test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Thermal shock test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Electrical isolation test (laboratory simulation data)
Hail impact test (laboratory simulation data)
Mechanical, wind and torsional load tests (laboratory simulation data)
Salt spray test (provided by the supplier of floor materials and surface materials)
Light and water exposure tests (laboratory simulation data)
Wet CO2 / SO2 (laboratory simulation data)
Light intensity 40*1000 LUX
Open-circuit test multimeter
Application battery charging
Storage environment 20cm above the ground; Humidity of 60% 70%; The normal temperature
Working environment -20℃ - +85℃
18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our 18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A sample.
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 15 to 30 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your 18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A order.
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your 18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44AW samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery 18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 5 - 10 years for our 18V Mini Poly Glass Laminated Solar Panel ZW-8W-18V-P Portable Solar Panels Charger 8W 0.44A.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-8W-18V
Certification :
IS09001/14001/CE/TUV/UL,CE, EMC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100 SETS
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video