ZW-40W-18V
Supply Ability :
500 Set/Sets per Day
Packaging Details :
MOQ :
50 - 100 Sets
Price :
Negotiable
Certification :
ce emc rohs
Payment Terms :
L/C, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P
Type :
Standard Solar Panel
Size :
540*670*25mm
Open Voltage :
21.5V
Max Current :
2.22A
Short Current :
2.53A
Max Voltage :
18V
Peak Power :
40W
Warranty :
15years
Size of Cell :
52*156mm
Weight :
3.30KG
Number of Cells :
36
Port :
Ningbo or Shanghai
Description
40W Camping Portable Integrated Solar Panel ZW-40W-18V Mini Mono Reinforced Solar Panel Charger 18V
Product Description
Zhiwang 18V 40W folding integrated solar panel ZW-40W-18V mini mono reinforced solar panel
Model: ZW-40W-18V
Brand: Zhiwang
Size: 670x420x20mm
Material: Polycrystalline silicon plastic (aluminum) border color material can be customized.
Battery: 36
Peak power: 40W
Size of Cell 41.6*125mm
Max voltage: 18V
Max current: 2.23A
Open voltage: 21.8V
Short current: 2.75A
Weight: 3.3KG
Keyword: Glass Laminated Solar Panel
Front Glass: 3.2mm, High Transmission, Low iron, tempered Glass
Color: Customize
Raw Material:
Glass and Plastic Frame
Poly-crystalline or Mono-crystalline Silicon
EVA-------excellent anti-aging EVA
TPT-------TPT hot seal made of flame resistance
Operating Temperature(°C) -40°C ~ + 85°C
Maximum System Voltage 20V(UL)/25V(IEC) DC
Maximum Rated Current Series 3A
Temperature Coefficients of Pmax -0.435%
Temperature Coefficients of Voc -0.35%
Temperature Coefficients of Isc 0.043%
Nominal Operating Cell Temperature (NOCT) 47+/-2°C
Current temperature coefficient %/K 0.06+/-0.01
Voltage temperature coefficient mV/K -(78+/-10)
Power temperature coefficient %/K -(0.5+/-0.05)
WARRANTY
* 10 year Product Workmanship Warranty
* Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
* Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
* Rigorous quality control meeting the highest international standards;
* ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
3. High transmittance low iron tempered glass with enhanced stiffness and impact resistance;
4. Both Poly-crystalline and Mono-crystalline;
5. Excellent performance in harsh weather;
6. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance;
7. It's widely used for decorative lamps, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. The size and shape can be customized;
10. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
11. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
13. Lifespan up to 25 years.
14. Rigorous quality control meeting the highest international standards;
15. ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on solar paenl product?
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 5 -10 years. 40W Camping Portable Integrated Solar Panel ZW-40W-18V Mini Mono Reinforced Solar Panel Charger 18V
Zhiwang New Energy attaches great importance to the development of new products.
In the past 15 years, the company has been developing itself.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Place of Origin :
Zhejiang, China (Mainland)
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-40W-18V
Supply Ability :
500 Set/Sets per Day
Packaging Details :
MOQ :
50 - 100 Sets
Contact Supplier
video