40PC150G2A
Place of Origin :
USA
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
2200
Delivery Time :
5-8 days
Packaging Details :
Plate serving
Price :
Negotiable
Response time :
1 ms
Power supply voltage :
5V
Minimum operating temperature :
-45°C
Maximum operating temperature :
+125°C
Pressure type :
Gauge
Unit weight :
9.774g
Description
Product Description:
40PC150G2A Trigger Interface Pressure Sensor Is Used For Field Instrument Pumps In Medical Equipment
Features:
40PC series amplification pressure sensor
Amplify the pressure gauge sensor
The small 6-pin DIL package requires the minimum printed circuit board space
Complete signal regulation monolithic circuit design
Silicon piezoelectric resistance measurement technology
The port is specially designed for O-shaped interfaces
Excellent medium compatibility
Accuracy 0.2%
Medium: Air, dry air
Operating temperature: -45°C to +125°C
Attribute
Numerical value
The types of pressure readings are relative
The minimum pressure reading is 0psi
The maximum pressure reading is 150psi
Accuracy: 0.8%
Output type amplification
Medium measurement gas
The analog output is 0.5 mA
Electrical connection printed circuit board
Response time: 1 ms
The power supply voltage is 5 V DC
Minimum operating temperature: -45°C
Maximum operating temperature: +125°C
Pressure type: Gauge
Working pressure: 0 psi to 15 psi
Accuracy: 0.2%
Output type: Analog
Installation style: Through Hole
Port type: Single Axial Barbless
Package/Box: DIP-6
Series: 40PC
Trademark: Hon
Working power supply current: 10 mA
Product type: Board Mount Pressure Sensors
Subcategory: Sensors
Power supply voltage - Maximum: 5 V
Unit weight: 9.774g
Specifications:
Accuracy 0.2%