U5134-A29974-1.6BA
Place of Origin :
USA
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
5000pcs
Delivery Time :
3-5work days
Packaging Details :
Paper box
Electrical Connection :
M20*1.5 cable gland (standard)
Housing Material :
Low - copper cast aluminum alloy
Storage Temperature :
-40~+85°C
Medium Temperature :
-25~+85°C
Description
Core Features:
  • Two - wire 4 - 20mA output, easy to connect with PLC, DCS, and other control systems.
Typical Applications:
  • Industrial process control (petrochemical, metallurgical, pharmaceutical, food and beverage).
  • Hydraulic and pneumatic system pressure monitoring.
  • Water supply and drainage, HVAC, and energy management systems.
Parameter
Symbol
Rating
Unit
Rated Pressure Range (1.6BA indicates) P 0 1.6 MPa
Overload Pressure PO - 2×FS (≤120MPa) MPa
Burst Pressure PB - 5×FS MPa
Supply Voltage VS 11 36 (24 recommended) VDC
Operating Temperature Topr -20 +85 °C
Storage Temperature Tstg -40 +85 °C
Medium Temperature Tm -25 +85 °C