WS-C2960L-48TQ-LL
Model Number :
WS-C2960L-48TQ-LL
Place of Origin :
Beijing, China
MOQ :
2 pieces
Price :
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability :
50 Piece/Pieces per Day
Delivery Time :
3-5days
Packaging Details :
Original package
Private Mold :
NO
Products Status :
Stock
Ports :
≥ 48
Transmission Rate :
10/100/1000Mbps
Function :
LACP, POE, QoS, SNMP, stackable, VLAN Support
Communication Mode :
Full-Duplex & Half-Duplex
Switch Capacity :
128G
Product Name :
WS-C2960L-48TQ-LL
Condition :
Brand-new
Power Supply :
Input:AC100-240V 50/60Hz
PoE Ports :
48 Ports
Product Description :
Gigabit Ethernet Network Switch
Warranty :
1 Year
Package :
Original Box
Description
Product Description
WS-C2960L-48TQ-LL Overview
Quick Specs
Figure 1 shows the appearance of WS-C2960L-48TQ-LL.
Cisco 2960 L Series Switch 48Ports Gigabit 4X10G SFP Lan Lite WS-C2960L-48TQ-LL
Table 1 shows the Quick Specs.
Product Code WS-C2960L-48TQ-LL
IOS LAN Lite
Forwarding bandwidth 88 Gbps
Switching bandwidth 176 Gbps
10/100/1000 Ethernet Ports 48
Uplink Interfaces 4 x 10G SFP
Fanless Y
DRAM 512 MB
Flash memory 256 MB
Dimensions (H x D x W) 1.73 x 9.45 x 17.5 in. (4.4 x 24 x 44.5 cm)
Net Weight 6.68 lb (3.03 kg)
WS-C2960L-48TQ-LL Specification
Configurations
10/100/1000 Ethernet Ports 48
Uplink Interfaces 4 SFP
Available PoE Power -
Fanless Y
Net Weight 6.68 lb (3.03 kg)
Console Ports
RJ45 Ethernet 1
USB mini-B 1
USB-A port for storage and Bluetooth console 1
Memory and Processor
CPU ARMv7 800 MHz
DRAM 512 MB
Flash memory 256 MB
Performance
Forwarding bandwidth 99 Gbps
Switching bandwidth 176 Gbps
Forwarding rate (64-byte L3 packets) 77.38 Mpps
Unicast MAC addresses 8K
Maximum active VLANs 64
VLAN IDs available 4094
Maximum STP instances 64
Maximum SPAN sessions 1
MTU-L3 packet 9198 bytes
Jumbo Ethernet frame 10,240 bytes
MTBF in hours (Data) 1,370,769
MTBF in hours (PoE) 437,970
Environment
Operating temperature
Up to 5,000 ft 23ºF to 113ºF (–5ºC to 45ºC)
Up to 10,000 ft 23ºF to 104ºF (–5ºC to 40ºC)
Operating altitude 10,000 ft (3000m)
Operating relative humidity 5% to 90% at 40ºC
Storage temperature –13º to 158ºF (–25º to 70ºC)
Storage altitude 15,000 ft (4500m)
Storage relative humidity 5% to 95% at 65ºC
Storage altitude Minimum ambient temperature for cold start is 0°C (32°F)
Electrical Data
Voltage (autoranging) 110 to 220V AC in
Frequency 50 to 60 Hz
Current 0.29A to 0.48A
Power rating (maximum consumption) 0.09 kVA
Power consumption (watts)
0% traffic
10% traffic
100% traffic