SP013018
Place of Origin :
Shenzhen
MOQ :
1
Price :
200-800USD
Payment Terms :
L/C,T/T
Supply Ability :
1000/month
Delivery Time :
1 week
Packaging Details :
Carton
Rotating Speed :
0-10000 rpm
Design loop :
18
Working Life :
10 million circle
Dynamic Resistance Change :
≤20mΩ
Working Temperature :
-50℃ ~ 80℃
Insulation Resistance :
200MΩ/250V/DC
Maximum Current :
1A
Shell Material :
304 stainless steel
Description
SP013018 High Speed Slip Ring - 10000 RPM Miniature Slip Ring for Signal Transmission
Application Areas
Technical Parameters
Electrical Specifications
Design Loop ≤18
Insulation Resistance 250MΩ/250V/DC
Rated Voltage/Current 80VDC /1A
Dielectric Strength >300VAC/50Hz/60s
Dynamic Resistance Change Value ≤20mΩ
Wire Length Standard 400mm (adjustable according to requirements)
Mechanical Specifications
Rated Speed 0-10000 rpm
Working Life 10 million rpm
Operating Temperature -50℃ ~ 80℃
Operating Humidity ≤80%
Contact Material Gold-gold
Shell Material 304 stainless steel
Maximum Starting Torque 0.5N.cm
Outline Drawing
Technical Advantages
  • Integrated casting process maintains concentricity between ring groove and bearing ≤ 0.01mm
  • Precision component manufacturing with dimensional tolerance <0.01mm and axial displacement <0.01mm