TM150TDSG71
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
3-5 working days
Packaging Details :
10pcs/Box
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Display Size :
15.0 inch
Supplier Type :
Original Brand
Resolution :
1024(RGB)x768, XGA 85PPI,
Display Type :
TN, Normally White, Transmissive
Module Outsize(mm) :
326.5(W)x253.5(H) x12.1(D) mm
Brightness :
450 cd/m² (Typ.), 450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
800 : 1 (Typ.) (TM)
Backlight Type :
WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle :
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Signal Interface :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Touch panel :
Without
Warranty :
12months
Application :
Industrial Display
Environment :
Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Description
Tianma TM150TDSG71 15.0 Inch Industrial Display Module
Key Features
  • 15.0-inch XGA resolution (1024×768) with 85 PPI density
  • High brightness 450 cd/m² for excellent visibility
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio with 262K/16.2M display colors
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • Industrial-grade operating temperature: -20°C to 70°C
  • Compact module dimensions: 326.5×253.5×12.1 mm
Technical Specifications
Panel Model TM150TDSG71 Panel Brand Tianma
Size 15.0 Inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 85PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 326.5(W)×253.5(H)×12.1(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 304.128(W)×228.096(H) mm Response Time 8ms (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K/16.2M 62% NTSC Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Touch Without
Brightness 450 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM) Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector FPC Connector STM, MSB24038P5, Pitch 1.25mm
Operating Temperature -20°C to 70°C Storage Temperature -30°C to 80°C