TM101JDHG30-00
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
3-5 working days
Packaging Details :
30pcs/Box
Panel Type :
A-Si TFT-LCD Panel
Brand :
Tianma
Display Size :
10.1inch
Supplier Type :
Original
Resolution :
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI, 1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Module outsize :
231.22(H)x150.6(V) x6.6(D) mm
Display Type :
SFT, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle :
85/85/85/85 (Typ.)(CR10)
Brightness :
500 cd/m² (Typ.), 500cd/m2
Contrast Ratio :
800:1 (Typ.) (TM)
Communication interface :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 40 pins Connector
Backlight Type :
WLED [6S5P] , 50K hours , With LED Driver
Operating Temperature :
Operating : -20 ~ 70 °C ; Storage : -30 ~ 80 °C
Application :
Industrial VOIP Healthcare
Warranty :
12 Months
MPQ :
30pcs
Net weight :
280g
Description
Tianma TM101JDHG30-00 10.1-Inch Industrial Display Module
Key Features
  • 1280×800 WXGA resolution with 149 PPI for sharp display quality
  • 500 cd/m² high brightness for excellent visibility in various lighting conditions
  • IPS technology with 85/85/85/85 viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 40-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Operating temperature range: -20°C to 70°C
  • Storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model TM101JDHG30-00
Panel Brand Tianma
Size 10.1-inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×800 (WXGA) 149 PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 231.22(W)×150.6(H)×6.6(D) mm
Active Area 216.96(W)×135.6(H) mm
Display Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Response Time 10/15 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M, 50% NTSC
Light Source WLED [6S5P], 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) 40 pins Connector
FPC Connector JAE, HD1S040HA1, Pitch 0.5mm
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C