S072WX02
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer :
CDTECH
Model Name :
S072WX02
screen size :
7.2 inch (1/2 cut of 8.0")
Resolution :
1280(RGB)×370 187PPI
Active Area :
173.76(H)×50.23(V) mm
Outline Dim. :
186.18(H)×67.35(V) mm
Bezel Area :
Luminance :
1000 cd/m² (Typ.)
Contrast :
400:1 (Typ.) (TM)
Apply to :
Automotive Display / Industrial / Outdoor High Brightness / Stretched Bar LCD
Description
new lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
CDTECH LCD SCREEN S072WX02
manufacturer CDTECH
Model Name S072WX02
screen size 7.2 inch (1/2 cut of 8.0")
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1280(RGB)×370 187PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 173.76(H)×50.23(V) mm
physical dimension 186.18(H)×67.35(V) mm
Visual size 177.16(H)×55.53(V) mm
Brightness 1000cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (TM)
Best angle 12 o'clock
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 25/25 (Typ.)(Tr/Td)ms
Number of color 262K 51% NTSC
Backlight type WLED [5S6P] , 30K hours , W/O Driver
Panel weight TBD
Apply to Automotive Display / Industrial / Outdoor High Brightness / Stretched Bar LCD
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3/12.63/22/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum rating Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,