G190EAN01.3
Place of Origin :
TaiWan
MOQ :
500
Price :
pls contact us
Payment Terms :
Western Union,PAPLY,BANK TRANSFER
Supply Ability :
500
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard Packaging
Panel Brand :
AUO
Panel Model :
G190EAN01.3
Panel Size :
19.0"
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution :
1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI
Touch Screen :
Without
Description
TFT Hdmi LCM Panel Lcd Monitor 19 Inch G190EAN01.3 1280×1024
G190EAN01.3 AUO 19" LCM 1280×1024 Without Touch screen And Industrial,Medical Imaging
AUO G190EAN01.3 Mechanical Details
Pixel Features : Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA Dot Pitch(mm) 0.098×0.294 (H×V)
Pixel Format RGB Vertical Stripe Pixel Pitch(mm) 0.294×0.294 (H×V) [86PPI]
Mechanical Size : Active Area(mm) 376.32(H) × 301.056(V) Bezel Area(mm) 380.32(H) × 305.06(V)
Outline Dim.(mm) 396(H) × 324(V) Depth(mm) 15.8 (Max.)
Outline Features : Form Style Flat Rectangle Outline Shape
Aspect Ratio 5:4 (H:V) Orientation Landscape type
Mounting : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Other Spec : Weight 1.70±0.15Kgs Treatment Antiglare
  • TFT Hdmi LCM Panel Lcd Monitor 19 Inch G190EAN01.3 1280×1024 Back to Top
AUO G190EAN01.3 Optical Details
Basic Information : Luminance(cd/m²) 330 (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry Response(ms) 13/12 (Typ.)(Tr/Td)
Color Performance : White Coordinate X:0.265; Y:0.305 Display Colors 16.7M (8-bit)
Color Temperature 10776K White Uniformity 1.25 (Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 72% sRGB 96% coverage
Adobe RGB 74% coverage DCI-P3 75% coverage
Rec.2020 53% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)