G190EAN01.0
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union,Escrow 10(we pay hkinventory escrow fee) ,Paypal
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box
Size :
19 Inch
Resolution :
1280×1024
Luminance :
300 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Contrast Ratio :
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Color Depth :
16.7M 72% NTSC
Backlight :
9S6P WLED , 50K hours , With LED Driver
Touchscreen :
Without
Description
1. General Description
2.Display Characteristics
ItemsUnitSpecifications
Screen Diagonal[mm]482.6 (19.0" )
Active Area[mm]376.32 (H) x 301.06 (V)
Pixels H x V 1280(x3) x 1024
Pixel Pitch[mm]0.294 (per one triad) x 0.294
Pixel Arrangement R.G.B. Vertical Stripe
Display Mode Normally Black
White Luminance
2
[cd/m ]
300 (center, Typ) @ 80mA
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ)
Optical ResponseTime[msec]25 (Typ, on/off)
Nominal Input Voltage VDD[Volt]+5.0 V
Power Consumption[Watt]LED: 14.4 (W) + LVDS: 3.5 (W) (typ)
Weight[Grams]1600 (TYP)
Physical Size (H x V x D)[mm]396 (H) x 324 (V) x 17.0 (D) (Typ)
Electrical Interface Dual channel LVDS
Surface Treatment Anti-Glare treatment
Support Color 16.7M colors
Temperature Range Operating
Storage (Non-Operating)
o
[ C]
o
[ C]
0 to +50
-20 to +60
RoHS Compliance RoHS Compliance
3.Optical Characteristics
ItemUnitConditionsMin.Typ.Max.Note
Viewing Angle
[degree]
Horizontal (Right)
CR = 10 (Left)
75
Vertical (Up)
CR = 10 (Down)
75
Luminance Uniformity[%]9 Points7580-2, 3
Optical Response Time
[msec]
Rising-1318
4, 6
Falling-1217
Rising + Falling--2535
Color / Chromaticity Coordinates
(CIE)
Red x
Red y
0.601
Green x
Green y
Blue x
Blue y
White x
White y
White Luminance (At LED= 80mA)
2
[cd/m ]
Contrast Ratio 7001000-4
Cross Talk (At 60Hz)[%] --1.55