TM028HBHG02
Certification :
CE
Place of Origin :
TAIWAN
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000
Delivery Time :
STOCK
Packaging Details :
STANDARD
Model number: :
TM028HBHG02
Brand :
Tianma LCD Displays
Operating Temperature : :
-20 ~ 60 °C
Storage Temperature : :
-30 ~ 70 °C
Pixel Configuration : :
RGB Vertical Stripe
Pixel Density : :
141 PPI
Description
TM028HBHG02 2.8inch panel 240×320 resolution ,Tianma LCD Displays
TIANMA TM028HBHG02 Mechanical Features
Panel Size : 2.8"
Dot Resolution : 240(RGB)×320 (QVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 141 PPI
Aspect Ratio : 3:4 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.060×0.180 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.180×0.180 mm (H×V)
Weight : TBD
Surface : Clear
Active Area : 43.2×57.6 mm (H×V)
Outline Dimension : 50×69.2 mm (H×V)
Outline Depth : 4.2±0.2 mm
Landscape or Portrait : Portrait type
Touch Panel : Embeded (4-wire Resistive)
TIANMA TM028HBHG02 Optical Features
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness : 210 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 500 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : 262K (6-bit)
Color Gamut : 65% NTSC (CIE1931)
Response Time : 20 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
White color Chromaticity : Wx:0.281; Wy:0.301
White Variation : 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
Sunlight Readable : N
Company Strength:
ISO9001 certificated, Factory Direct Supplied
RoHS Compliant, Lead Free, Reach Compliant
Competitive Price and Short Lead-time
4. Professional Team with Rich Experiences in Design/Mfg/Quality Control
5. Small MOQ Support & Fast Response to Customers
6. Long Product Life Time
141 PPI TM028HBHG02 2.8inch Tianma LCD Displays 240×320  resolution
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TIANMA
Model Number :
TM028HBHG02
Certification :
CE
Place of Origin :
TAIWAN
MOQ :
1
Price :
Contact Supplier