NBN3-F25F-E8-V1
Certification :
CE
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1pc
Price :
negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
100pcs per month
Delivery Time :
on request
Packaging Details :
standard carton packing
Switching function :
2 x normally open (NO)
Output type :
3-wire
Rated operating distance :
3 mm
Installation :
flush mountable
Output polarity :
DC
Assured operating distance :
0 ... 2.3 mm
Description
Inductive sensor NBN3-F25F-E8-V1
  • For installation in housing
  • Direct mounting on standard actuators
General specifications
Switching function
2 x normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
3 mm
Installation
flush mountable
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 2.3 mm
Actual operating distance
2.6 ... 2.6 mm typ.
Reduction factor rAl
0.5
Reduction factor r304
1
Reduction factor rSt37
1.1
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
all connections
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 25 mA
Time delay before availability
≤ 500 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd
870 a
Mission Time (TM)
20 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %