YB11C1-10A-Q
Certification :
cUL, TUV, CQC, CE, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
100pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T
Supply Ability :
500000 Piece/Pieces per Month
Delivery Time :
15-25 days
Packaging Details :
56.5*28.5*22.5cm(one box)
Name :
YB11C1-10A-Q
Voltage :
115V/250V
Current :
1A ~10A
Environmental Temperature :
40°C
Inrush current :
72A
Line to Line :
1450VDC
Line to Ground :
2000VAC
Approval :
ISO9001:2008 cUL TUV CQC CE ROHS
Description
IEC 320 Power Entry Module Filter Socekt EMI Filter YB11C1-10A For LED Equipment
Technical Specification:
Item Power Entry Module Filter
Model Emi Power Filter YB-C
Transfer Function Low Pass
Package Type Surface Mount
Nominal Center Frequency 10K-30MHZ
Insertion Loss 60~90dB
Input Impedance 50Ω
Rated Voltage 125VAC 250VAC
Rated Current 1A 3A 6A 8A 10A
Environmental Temperature 40°C
Temperature Range 25 / 085 / 21
Operating Frequency 50/60HZ
Line to Line 1450VDC
Line to Ground 2250VDC
Maximum Leakage Current 115VAC/50HZ 0.3uA Max
MOQ 100pcs
Price USD2~6.3/Meter
Lead Time 5~15 weekday
Features:
(1) Screw-on mounting from front side
(3) There are a variety of parts and combinations to meet different customer's EMC tests
(4) Customized products according to customer's requirements
Typical Applications:
1. Portable electrical and electronic equipment;
2. Medical equipment;
3. Test and measurement equipment;
4. Small and medium-sized machines and household equipment
5. Single-phase power supply,switch-mode power supply
Rule of Nomination:
YB------11--------C1---------10A-----------Q-----------( R 5 G )
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
circuit case current connection optional
Tabulates:
Model No. Rated Current
@40°C
Terminal Options* Bleeder resistor (optional)
G
Leakage current 250V/50Hz Electrical Schematic