YC4A140L-D20
Alternator :
MP-A-90
Rated Power :
90KW/112.5KVA
Phase :
3
Engine Brand :
Yuchai Brand
Engine Cylinder :
4/L
Noise :
102dB(A)
Delivery port :
Guangxi
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Price :
MOQ :
1 PC
Description
Product Description
Home 90kW 112.5KVA Yuchai Diesel Generator YC4A140L-D20 with 24V DC Electric Start
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-Y90
Power
90KW/112.5KVA
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
2300*800*1300mm
Weight of open type
1250kg
Engine
Model
Yuchai YC4A140L-D20
Cylinder
4L Arrangement
Bore*Stroke
108mm*132mm
Displacement
4.84L
Fuel consumption
202g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%
Insulation
H
Protection grade
IP23
Controller
Option brand
Deepsea/Deif/ComAp/Smartgen
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Warranty :
1year
Place of Origin :
Jiangsu, China
Brand Name :
MEAOPOWER
Model Number :
MP-Y90
Rated Voltage :
110V-480V
Rated Current :
20A to 7000A
Contact Supplier