YC12VC1680L-D20
Alternator :
MP-A-1000
Rated Power :
1000KW
Phase :
3
Engine Brand :
Yuchai Brand
Engine Cylinder :
12/V
Noise :
105dB(A)
Delivery port :
Shanghai China
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Port :
shanghai
Description
Product Description
Yuchai Engine YC12VC1680L-D20 Diesel Generator 1000KW 1250KVA
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-Y1000
Power
1000KW/1250KVA
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
5000*2000*2500mm
Weight of open type
9800kg
Engine
Model
Yuchai YC12VC1680L-D20
Cylinder
12V Arrangement
Bore*Stroke
200mm*210mm
Displacement
79.17L
Fuel consumption
195g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%