YC12VTD2000-D30
Alternator :
MP-A-1200
Rated Power :
1200KW
Phase :
3
Engine Brand :
Yuchai Brand
Engine Cylinder :
12/V
Noise :
105dB(A)
Delivery port :
Shanghai China
Output Type :
AC Three Phase 220/380V 50/60Hz
Fuel :
0#or-10# Light Diesel Oil
Certification :
CE/ISO
Packaging Details :
Plywood,PE Film Packing
Port :
shanghai
Supply Ability :
100 Set/Sets per Month
Price :
MOQ :
1 PC
Description
Product Description
YC12VTD2000-D30 1.5mva 1200kw Yuchai Frequency 50 Hz/ 60 Hz Diesel Generator Power Plant
Specification
Diesel generaor
value
Model
MP-Y1200
Power
1200KW/1500KVA
Frequency
50HZ
Voltage
400V
Optional type
Open type/Silent
Size of open type
5100*2100*2200mm
Weight of open type
9200kg
Engine
Model
Yuchai YC12VTD2000-D30
Cylinder
12V Arrangement
Bore*Stroke
152mm*180mm
Displacement
39.2L
Fuel consumption
210g/kw.h
Speed governor
Electronic
Alternator
Optional brand
Stamford/Leroy Somer/Mecc Alte/Marathon
Exciter type
Single bearing,brushless,Self-excited
Power factor
0.8
Voltage adjust
≥5%
Insulation
H
Protection grade
IP23
Controller
Option brand
Deepsea/Deif/ComAp/Smartgen
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Warranty :
1year
Place of Origin :
China
Brand Name :
MEAOPOWER
Model Number :
MP-Y1200
Rated Voltage :
110V-480V
Rated Current :
20A to 7000A
Contact Supplier