KG-5560DC28.8
Certification :
ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
1000PCS
Price :
Negotiation
Payment Terms :
L/C, T/T, Paypal
Supply Ability :
10000pcs-30days
Delivery Time :
7days
Packaging Details :
Packing in boxes
Motor type :
Brushless DC Motor
Rated voltage :
28.8V
Rated power :
400W
Rated speed :
110000rpm
Noise :
≤95dB(A)
Insulation class :
B
Description
Brushless DC Motor 14A 110000RPM Used For Vacuum Cleaner KG-5560DC28.8​
Lead time:
Quantity
1-1000
≥10000
Lead days
15
To be negotation
Product Description
Rated Voltage 28.8V
Rated Speed
110000RPM
Rated Power 400W
Current
14A
Essential details
Brand Name: Go-Gold
Model Number: KG-5560DC28.8
Feature: Vacuum Cleaner
Rated Voltage: 28.8V
Operation voltage range: 22.7 ‐35V
Rated Speed: 110000RPM
Rated Power: 400W
Max Air Power: ≥140W
Warranty: 3years
Place of Origin: Guangdong, China
Drawing
KG-5560DC28.8 Brushless DC Motor 14A 110000RPM Used For Vacuum Cleaner
Sample
A brushless DC motor is composed of two main parts: the rotor and the stator.
  • Higher efficiency and reliability
  • Lower acoustic noise
  • Smaller and lighter
  • Greater dynamic response
  • Better speed versus torque characteristics
  • Higher speed range
  • Longer life
Our Adventage
1.With the best after-sale service to satisfy every customer.
2.With the good principle "quality and reputation always come first".
3.With the professional technical guidance and strong development ability.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
GO-GOLD
Model Number :
KG-5560DC28.8
Certification :
ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
1000PCS
Price :
Negotiation
Contact Supplier
video