8 Phases DC Brushless Motor NEMA 23 30W Eccentric Deceleration Motor
Brushless DC motors do not have carbon brushes, eliminating carbon brush wear issues and providing longer lifespan. Due to their high efficiency, brushless motors save energy during long-term operation.
Key Features
- Experts in drivetrain solutions
- Tailored solutions are our forte
- We are experts in drivetrain solutions
- Our engineering team guarantees contact within 48 hours to present the optimal solution
- Expect a response from our engineers within 48 hours with the best solution for your needs
Motor Specifications
| Frame Size | 57 mm |
| Rated Current | 2 A |
| Rated Torque | 0.16 N.m |
| Rated Speed | 1800 rpm |
| No-load Speed | 1900 rpm |
| Rated Power | 30 W |
| Rated Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 8 |
| Insulation Class | Class B |
Appearance
Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6 N.m | 1.8° | 41 mm | D Shaft-21 mm | 1.0 A |
| 57SHD4415-21B | 1.1 N.m | 1.8° | 54 mm | D Shaft-21 mm | 3.0 A |
| 57SHD4816-21B | 2.0 N.m | 1.8° | 76 mm | D Shaft-21 mm | 3.0 A |
| 57SHD4913-21B | 2.5 N.m | 1.8° | 83 mm | D Shaft-21 mm | 3.0 A |
| 57SHD4934-20B | 3.0 N.m | 1.8° | 100 mm | D Shaft-20 mm | 3.0 A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote