NEMA23 Brushless Motor 4500rpm BLDC Motor 0.8N.M 188w For Automation Fan
BLDC motors are electric motors that use a permanent magnet rotor and electronically commutated stator winding to generate motion. They offer advantages such as higher efficiency, longer lifespan, and better controllability compared to brushed DC motors.
| Specification | Value |
|---|---|
| Motor Type | BLDC (Brushless DC) |
| NEMA Size | NEMA23 |
| Frame Size | 57 mm |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Maximum Torque | 0.8 N.m |
| Power Rating | 188W |
| Rated Current | 9A |
| Rated Voltage | 9.7 V |
| Number of Poles | 4 |
| Insulation Class | Class B |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Get a Quote