NEMA23 4500Rpm 24V DC Brushless Motor Casun BLDC Motor For Lawn Mower
Product Features
- High efficiency: Compared to traditional brushless motors, brushless motors can reduce energy loss and improve conversion efficiency.
- High torque: Brushless motors have stronger torque and better stability compared to brushless motors, as they have more control parameters.
- Low noise: Due to the fact that brushless motors do not require contact brushes for energy conversion, the noise generated during operation is smaller than that of brushless motors.
- Long lifespan: Brushless motors are integrated on the circuit board and do not have brushes that are as fragile as brush motors, resulting in a longer lifespan.
- Small size and light weight: Brushless motors can be designed with minimal size and weight according to requirements, suitable for many scenarios that require small size and light weight.
Dimensions
Motor Specifications
| Frame Size | 57 mm |
| Rated Current | 9 A |
| Torque | 0.8 N.m |
| Resistance | 4500 rpm |
| Inductance | 5000 rpm |
| Rated Power | 188 W |
| Rated Voltage | 9.7 V |
| Number of Poles | 4 |
| Insulation Class | Class F |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Please click the button below to tell us your requirements and get a quote.
Get a Quote