0.6Amp Nema 8 Lead Guide 19.05 Lead Screw Stepper Motor Tr3.5x0.6096 For Medical Machine
A micro stepper motor with a lead screw is often used to create a linear actuator. It provides precise and controlled linear motion by converting the rotary motion of the stepper motor into linear motion through the lead screw mechanism.
Key Specifications
- Load Capacity: 25N maximum force
- Speed: 200pps maximum pulse rate
- Motor Size: NEMA 8 compact frame
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Parameter | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6Amp |
| Holding Torque | 25N at 200pps |
| Resistance | 11.5ohm |
| Inductance | 3.50mH |
| Rotor Inertia | 6g-cm² |
| Motor Weight | 0.2kg |
| Lead | 19.06mm |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote