5.28V 0.24Amp NEMA 8 Stepper Motor With Lead Screw For Dispenser
Nema 11 Stepper motor linear actuator 5.28Vdc 0.24Amp 0.5kg at 600pps 0.1kg linear stepper motor for dispenser.
NEMA17 Ball stepper motor with lead screw holding torque 280mN.m 0.2kg tr8*8 for CNC. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.24Amp |
| Holding Torque | 0.5kg at 600pps |
| Resistance | 22ohm |
| Inductance | 6.0mH |
| Rotor Inertia | 2g-cm² |
| Motor Weight | 0.1kg |
| Lead Screw | Tr3.5X4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Shaft Radial Play: 0.02Max. (450g-load)
Shaft Axial Play: 0.08Max. (450g-load)
Max. radial force: 28N (20mm from the flange)
Max. axial force: 10N
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote