2NM 76mm NEMA 23 Closed Loop Motor 2500ppr Hybrid Stepper Motor
Nema 23 Closed-Loop Stepper Motor 57X57MM 76mm Step Motor 2.0NM 2500ppr Hybrid Closed Loop Step Motor. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 3Amp |
| Holding Torque | 2000mN.m |
| Resistance | 0.95ohm |
| Inductance | 3.6mH |
| Rotor Inertia | 460g-cm² |
| Motor Weight | 1.1kg |
| D Shaft | 20mm |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Shaft Radial Play: 0.02Max. (450g-load)
Shaft Axial Play: 0.08Max. (450g-load)
Max. radial force: 28N (20mm from the flange)
Max. axial force: 10N
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote