Close Loop 1750mN.M Nema 23 Stepping Motor With Encoder For Automation Equipment
Product Overview
NEMA 23 1750mN.m closed loop stepper motor kits with encoder for CNC machines. A closed-loop stepper motor system includes an encoder that provides feedback to the controller, allowing real-time monitoring and adjustment of the motor's position to eliminate errors and ensure accurate positioning in CNC applications.
- High torque and high precision
- For high-tech industry and electronic industry equipment
- Available in single or double shaft versions
- Established in China for 12 years with over 800 customers served
- Professional research and development manufacturing
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 86mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 4.2 A |
| Holding Torque | 1750mN.m |
| Resistance | 1.5 ohm |
| Inductance | 15 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Torque Curves
Submodels
| Model | Holding Torque (mN.m) | Rated Current (A) | Resistance per phase (Ω) | Inductance per phase (mH) | Detent torque (mN.m) | Rotor inertia (g.cm²) | Lead wire (No.) | Motor length (mm) |
| 60SHD4201 | 650 | 0.6 | 15 | 20 | 50 | 280 | 4 | 45 |
| 60SHD4401 | 1500 | 2.8 | 1 | 3.3 | 70 | 450 | 4 | 56 |
| 60SHD4601 | 3200 | 4.2 | 0.75 | 3.7 | 120 | 580 | 4 | 86 |
| 60SHD6602 | 2500 | 3 | 1.55 | 3.7 | 120 | 580 | 4 | - |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a quote