CNC Beauty Equipment NEMA 14 Stepper Motor 0.4A 35X23mm 60mNM 1.8 Deg
Nema 14 Casun Stepper Motor 0.4A 35X23mm 60mN.m 1.8° 2-Phase Stepping Motor for CNC beauty equipment. Also available: 20x20x33mm 0.6A Casun Stepper Motor Nema 8 Mini Stepper Motor for Medical beauty equipment.
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4A |
| Holding Torque | 60mN.m |
| Resistance | 22ohm |
| Inductance | 15mH |
| Rotor Inertia | 10g-cm² |
| Motor Weight | 0.09 kg |
| Number of Leads | 0 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customization Includes:
- Special shafts
- Winding parameters
- Installation dimensions
- Lead wires with special requirements
- Connectors
Available Options:
- Encoder
- Brake
- Gearbox
- Connector
Get a Quote