1A 3.5V Casun Stepper Motor High Frequency ATM Robot Arm Nema 14
Nema 14 Casun hybrid stepper motor 1A 3.5V 155mN.m high frequency stepping motor for ATM robot arm. Also available: 20x20x33mm 0.6A Casun Stepper Motor Nema 8 Mini Stepper Motor for medical beauty equipment.
Motor Specifications
| Parameter | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1A |
| Holding Torque | 155mN.m |
| Resistance | 3.8 ohm |
| Inductance | 5.8 mH |
| Rotor Inertia | 14 g·cm² |
| Motor Weight | 0.18 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Get a Quote