550mN.M Hybrid Stepper Motor 1.5A 4.2V Stepping Motor For CNC ATM Robot Arm
Nema 14 Casun hybrid stepper motor 1.5A 4.2V 550mN.m Low price Stepping motor for CNC ATM robot arm. Also available: 20x20x33mm 0.6A Casun Stepper Motor Nema 8 Mini Stepper Motor For Medical beauty equipment.
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5A |
| Holding Torque | 550mN.m |
| Resistance | 2.8ohm |
| Inductance | 5.5mH |
| Rotor Inertia | 72g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Number of Leads | 0 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Torque Curves
Torque curve data available upon request.
Download
Technical documentation and specifications available for download.
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Please click the button below to tell us your requirements.
Get a Quote