Hybrid 0.4A 12V Bipolar Stepper Motor NEMA 16 2 Phase 39×39×26mm
A 39mm high-precision motor designed for precise motion control applications. This motor is ideal for various fields including automotive systems, robotics, 3D printers, and other precision motion applications.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- 12 years of industry experience serving over 800 clients in China
- Available in single or double shaft versions
- Ten-year warranty for purchase confidence
- Contract manufacturing and specialized services available
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 200 mN.m |
| Resistance | 30 ohm |
| Inductance | 42 mH |
| Rotor Inertia | 18 g·cm² |
| Motor Weight | 0.17 kg |
| Number of Leads | 2 |
| Connection | Bipolar |
Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Torque Curves
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 39SHD0001-20 | 100 mN.m | 1.8° | 20 mm | Round Shaft 20mm | 0.48 A |
| 39SHD0504-20 | 100 mN.m | 1.8° | 22 mm | Round Shaft 20mm | 0.4 A |
| 39SHD0611-20 | 200 mN.m | 1.8° | 25 mm | Round Shaft 20mm | 0.4 A |
| 39SHD0302-20 | 220 mN.m | 1.8° | 34 mm | Round Shaft 20mm | 0.4 A |
| 39SHD0401-24 | 220 mN.m | 1.8° | 38 mm | Round Shaft 24mm | 0.4 A |
| 39SHD0801-24B | 220 mN.m | 1.8° | 48 mm | D Shaft 24mm | 0.4 A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote