Casun 34mm 210 MNm NEMA 16 Stepper Motor For CNC Router 12V
Product Overview
The 39mm Hybrid Stepper Motor Series delivers excellent dynamic characteristics including high positioning accuracy, substantial output torque, rapid response frequency, and quiet operation. Ideal for robotics, 3D printers, and small automation equipment applications.
- Specialized services and contract manufacturing available
- High stability for various environmental operations
- Available in single or double shaft versions
- Over 12 years of operation serving more than 800 customers
- Customizations available upon request
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 210 mN.m |
| Resistance | 30 ohm |
| Inductance | 45 mH |
| Rotor Inertia | 20 g-cm² |
| Motor Weight | 0.18 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance & Dimensions
Motor Appearance
Dimensional Drawing
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 39SHD0001-20 | 100mN.m | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.48A |
| 39SHD0504-20 | 100mN.m | 1.8° | 22mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0611-20 | 200mN.m | 1.8° | 25mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0302-20 | 220mN.m | 1.8° | 34mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0401-24 | 220mN.m | 1.8° | 38mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0801-24B | 220mN.m | 1.8° | 48mm | D Shaft | 0.4A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote