39x39mm 0.12N.M Four Wire Stepper Motor Two Phase NEMA 16 CE RoHS
Product Overview
The 39mm stepper motor is a compact, energy-efficient solution that operates in a low-power manner, offering superior efficiency compared to larger stepper motors.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Suitable for a wide range of applications
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Expert engineering consultation within 48 hours
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 120 mN.m |
| Resistance | 23.3 ohm |
| Inductance | 19.8 mH |
| Rotor Inertia | 20 g-cm² |
| Motor Weight | 0.17 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance & Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 39SHD0001-20 | 100mN.m | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.48A |
| 39SHD0504-20 | 100mN.m | 1.8° | 22mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0611-20 | 200mN.m | 1.8° | 25mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0302-20 | 220mN.m | 1.8° | 34mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0401-24 | 220mN.m | 1.8° | 38mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0801-24B | 220mN.m | 1.8° | 48mm | D Shaft | 0.4A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote