42SHD4247-20
Certification :
CE,ROSH,ISO
Holding Torque :
450mN.m
Current :
0.6A
Motor Length :
40mm
Shaft :
Round Shaft 20mm Length
Description
【42SHD4247】42×42×40mm Micro Hybrid Stepper Motor NEMA 17 12.6V 2 Phase 1.0A 4 Wire for 3 Axis CNC
Product Overview
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
  • Custom services available
  • Contract manufacturing accepted
  • Available in single or double shaft versions
  • Professional drivetrain solution specialist
  • Established in China for 12 years with over 800 customers served
Appearance & Dimensions
【42SHD4247】42*42*40mm Micro Hybrid Stepper Motor NEMA 17 12.6V 2 Phase 1.0A 4 Wire for 3 Axis CNC 【42SHD4247】42*42*40mm Micro Hybrid Stepper Motor NEMA 17 12.6V 2 Phase 1.0A 4 Wire for 3 Axis CNC
Motor Specifications
Step Angle 1.8°
Frame Size 40 mm
Number of Phase 2 Phase
Rated Current 0.6 A
Holding Torque 450 mN.m
Resistance 21 ohm
Inductance 46 mH
Rotor Inertia 57 g-cm²
Motor Weight 0.3 kg
Operating Specifications
Maximum Temperature 80°C maximum
Ambient Temperature -20°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 100°C
Humidity Range 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation Class B 130°C
Insulation Resistance 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength 500 VDC for 1 min