CE Casun 40mm NEMA 14 Stepper Motor CCTV 12V DC Stepper Motor
The operation of the 35mm stepper motor is relatively stable, without the potential vibration and resonance problems of traditional DC motors. Water pumps, electronic door locks, image scanners, and fine positioning devices are examples of small automation systems.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Over 800 clients have been handled over its twelve years of operation in China
- Every stepper motor model has use in a variety of situations
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 A |
| Holding Torque | 220 mN.m |
| Resistance | 18 ohm |
| Inductance | 25.5 mH |
| Rotor Inertia | 18 g-cm² |
| Motor Weight | 0.21 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Connector