0.5A Casun NEMA 14 Stepper Motor 40mm Body High Torque DC Motor
The 35 step motor can quickly respond to control signals, achieving faster motion response speed. By giving the correct pulse sequence, basic operations such as rotation and stop can be achieved.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Knowledgeable manufacturing and research
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Each model of stepper motor can be suitable for different scenarios
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 A |
| Holding Torque | 180 mN.m |
| Resistance | 4.5 ohm |
| Inductance | 5.8 mH |
| Rotor Inertia | 35 g-cm² |
| Motor Weight | 0.3 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Get a Quote