57x57x9.6mm NEMA23 Stepper Motor Pancake For Medical Equipment Robotics
NEMA23 Flat stepper motor 57mm×57mm×9.6mm pancake step motor for medical beauty equipment robotics. The Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.8A |
| Holding Torque | 60mN.m |
| Resistance | 3.5 Ω |
| Inductance | 1.8mH |
| Rotor Inertia | 15 g-cm² |
| Motor Weight | 75g |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ω at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Submodels
| Model | Motor Length | Current | Holding Torque |
| P28SHD4611 | 9.5mm | 0.5A | 16mN.m |
| P28SHD4701 | 10.6mm | 0.5A | 20mN.m |
| P28SHD4750 | 13-15mm | 0.5A | 25mN.m |
| P28SHD4950 | 17.9mm | 0.5A | 35mN.m |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft