Flat Type Pancake Stepper Motor - Hybrid Stepping Motor with CE Approval
If our basic motor does not satisfy your requirements, we can customize the motor to meet your exact specifications.
Customized content includes unique shafts, winding parameters, installation measurements, lead wires with specific requirements, connections, and more.
- Both bipolar and unipolar versions available
- Stepper hybrid construction
- Available in single and double shaft configurations
- Customizations on request are CE and RoHS approved
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 46mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.0Amp |
| Holding Torque | 52 mN.m |
| Resistance | 2.5 ohm |
| Inductance | 1.7mH |
| Rotor Inertia | 7 g-cm² |
| Motor Weight | 0.1kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Submodels
| Model | Motor Length | Current | Holding Torque |
| P28SHD4611 | 9.5mm | 0.5A | 16mN.m |
| P28SHD4701 | 10.6mm | 0.5A | 20mN.m |
| P28SHD4750 | 13-15mm | 0.5A | 25mN.m |
| P28SHD4950 | 17.9mm | 0.5A | 35mN.m |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote