Pancake step motor 1.8 degree 0.5A 25mN.m micro flat stepper motor. The Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5Amp |
| Holding Torque | 25 mN.m |
| Resistance | 3.1 Ω |
| Inductance | 0.95mH |
| Rotor Inertia | 2 g-cm² |
| Motor Weight | 40g |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Model | Motor Length | Current | Holding Torque |
|---|---|---|---|
| P28SHD4611 | 9.5mm | 0.5A | 16mN.m |
| P28SHD4701 | 10.6mm | 0.5A | 20mN.m |
| P28SHD4750 | 13-15mm | 0.5A | 25mN.m |
| P28SHD4950 | 17.9mm | 0.5A | 35mN.m |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.