OWB8040-24V
Certification :
CE,Rohs
Place of Origin :
China
MOQ :
1 set
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
1000 pcs per day
Delivery Time :
5-30days
Packaging Details :
Carton+packing foams
Rated Voltage :
24V
Free blowing speed :
26000rpm
Rated Power :
36W
Rated Current :
1.5A
Noise :
45dB(1Kpa-1m)
Service Life :
25000 Hours
Usage :
Air cushion machine, cooling equipment, medical device
Max Flow :
365L/min
Description
JUNQI OWB8040-24V 265L/min Max. Air Flow Slinet Poratble Brushless DC Air Blower For CPAP/ Seeder
Blower Basic Technical Parameters:
Item Description
Model OWB8040-24V
Rated Voltage 24VDC
Rated Current 1.5 A
Rated Power 36W
Free Blowing Speed 26000rpm
Max.air pressure( Flow=0) 4Kpa
Power@Max.pressure 16W
Speed@Max.pressure 32200rpm
Max. air Flow(Pressure=0) 265L/min
Power@ Max.flow 31W
Speed@Max.flow 26255rpm
Min. Air flow 20L/min
Overall dimensions:
Wiring diagram:
Performance Curve:
Attentions
2: Add a filter attach to the intake makes the blower bearing longer service life.
3: The correct rotation direction is CCW
4: Do not use the blower in High temperature ,high humidity, high magnetic fields
5: Please use suitable power supply for the blower.
Applications:
FAQ:
Q1. What is your terms of payment?
A: T/T in advance. We'll show you the photos of the products and packages
before shipment.
Q2. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q3. How about your delivery time?
on the items and the quantity of your order.
Q4. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q5. What is your BLDC air Blower sample policy?
the courier cost.
Q6. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery