140ACO02000
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
999
Delivery Time :
in stock / 1-3 work days
Packaging Details :
Brand New Original
Description
140ACO02000 Schneider Relay Module
140ACO02000 is a Quantum series analog output module launched by Schneider Electric, which has 4-channel 4-20mA analog output function. It adopts 12 bit bipolar current output technology, channel isolation design, supports 0-4096 counting range, and has an output accuracy of ± 0.1% final value. The setting time is only 900 µ s, the update time is 3ms, the circuit voltage range is 12-30V DC, and the voltage drop is 7~ 30V@20mA The power consumption is ≤ 5.3W, the required bus current is 480mA, and the external power supply requires 12-30V DC. It is suitable for scenarios in industrial automation systems that require precise analog signal output. It can be widely used in CNC machinery, metallurgy, oil and gas, paper and printing, textile printing and dyeing, mechanical electronics manufacturing, automobile manufacturing, tobacco and plastic machinery, power plants, water conservancy and environmental protection, municipal engineering, steel mills and cement plants, robots, and rail transit, etc., to help achieve precise control and efficient operation of industrial processes.