DS-40GDV17-EZ30 / DCS-40DV1
Certification :
SGS,CE,ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
10 peices
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal
Supply Ability :
2300pcs per Month
Delivery Time :
1~3 work days in stock, 1~4 weeks for no stock
Packaging Details :
Standard Export Packing
Color :
Color
Material :
Copper
Length :
101mm
Diameter :
6.4mm
Voltage :
DC48V
Technology :
Electroplating
Lead :
Free
Application :
Apollo Seiko Soldering Robot
Sample :
Available for Free
Description
DS iron cartridge: 101mm length for DC48V
DN iron cartridge: 101mm length for DC48V, sleeve with N2 supply
TM iron cartridge: 145mm length for AC100V
TS iron cartridge: 101mm length for AC100V
DM iron cartridge: 145mm length for DC48V
Specifications of Apollo Seiko Tips DS-40GDV17-EZ30 / DCS-40DV1
  • Two side tinning
  • DC48V, Total Length: 101mm
  • Diameter: 6.4mm
  • Tip width: a: 5mm, b: 4mm
  • Tip thickness (c): 1.0 mm
  • Tin area, two side (d): 3.0 mm