Wireless ATWINC3400-MR210CA131 Bluetooth WiFi 802.11b/g/n Bluetooth v5.0 Transceiver Module 2.412GHz ~ 2.472GHz Integrated
HR-1001, the low-power wireless transceiver data module is used as the wireless data transceiver in short-ranges, with the small size, weight and power consumption and good stability and reliability. Narrowband low power UHF wireless data transmitters and receivers with channel spacings as low as 25 kHz:
* AMR Automatic Meter Reading
* Wireless alarm and security systems
* Home automation
* Low power telemetry
* 433 / 868 and 915 MHz ISM/SRD band systems
* Data radio can be used for Wireless conference voting system;
* Mapping;
* Radio modem can be used for Sports training & competition;
* Wireless dishes ordering;
* Wireless POS, PDA wireless smart terminal;
* RF modem can be used for Electronic bus station and intelligent traffic;
* RF transmitter Wireless electronic display screen and queuing machine;
* Wireless telemetry Charging for parking, parking lot;
* Wireless modem Automobile inspection and four-wheel orientation;
* Wireless sensor Industrial wireless remote control and air conditioning remote controller;
* Observation and predication of oil well and hydrological information;
* Wireless RS232/RS485 conversion/connector;
Condition:
Technical specification of HR-1001:
Serial number
Item
Parameter
Note
1
Modulation mode
GFSK/FSK
2
Work frequency
420.00~450.30/860~875/910~925MHz
3
Transmission power
10dBm(10mW)
4
Receiving sensitivity
-115 ~ -118dBm
5
Channel amount
8channel
User setting
6
Transmitting current
<40mA
7
Receiving current
<20mA
8
Sleeping current
<3uA
9
Interface velocity
1200/2400/4800/9600/14400/119200bps
10
Interface mode
UART TTL/RS-232/RS-485
User setting
11
Power supply
+3.6~5VDC
12
Working temperature
-25 to 80
13
Working humidity
10%~90%(relative humidity without condensation)
Dimension
46*27*10mm
15
Reliable transmit distance
300m
Pin No
Pin Name
Description
Level
Connected to Terminal
Memo
1
GND
Grounding of Power Supply
Grounding of Power Supply
2
VCC
Power supply DC
3.3~5.0V
3
RXD/TTL
Serial data receiving end
TTL
TXD
COM1
4
TXD/TTL
Serial data transmitting end
TTL
RXD
5
SGND
Grounding of the signal
6
A(TX)
A of RS-485
Or TX of RS-232
A(RXD)
COM2
7
B(RX)
B of RS-485 or RX of RS-232
B(TXD)
8
SLEEP
Sleep control (Input)
Sleep signal
Low efficiency t>15ms
9
RESET
Reset control (input)
Reset signal
Negative pulse reset 1ms
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
HUARAY
Certification :
CE, FCC, ROHS
Model Number :
HR-1001
Price :
negotiable
Packaging Details :
Inner Staticproof Bag, External Cardboard Box
Contact Supplier