FZ1600R17HP4B21BOSA2
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Rated voltage AC IEC :
690 V
Ampere Rating :
125 A
ROHS Compliant :
Yes
Product Width :
40 mm
Product Length :
135 mm
Product Height :
64 mm
Description
FZ1600R17HP4B2 1700V HiPerFET 4 1600A IGBT High Power Density Low Vce(sat) Fast Switching High Frequency Robust SOA Industrial Grade for UPS and Solar
Features
  • 4 kV AC 1min insulation
  • AlSiC base plate for increased thermal cycling capability
  • Package with CTl>400
  • High creepage and clearance distances
  • High power and thermal cycling capability
  • High power density
  • IHM B housing
Applications
  • Resonant inverter applications
  • High power converters
  • Traction drives
  • Wind turbines
Description
The FZ1600R17HP4B2 is a high-power IGBT module designed for demanding industrial applications. It is built on advanced IGBT technology, offering a high current rating of 1600A and a voltage class of 1700V. This module is engineered for high efficiency, featuring low collector-emitter saturation voltage (Vce(sat)) and low switching losses, which enables high-frequency operation and superior power density in system design. Its robust construction and high Safe Operating Area (SOA) ensure maximum reliability and long-term performance under strenuous conditions.
INFORMATION
Category
Manufacturer
Infineon Technologies
Series
Packaging
Tray
Part Status
Active
IGBT Type
Trench Field Stop
Configuration
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max)
1600 A
Power - Max
10500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 1600A
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
130 nF @ 25 V
Input
Standard
NTC Thermistor
No
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Module
Supplier Device Package
Module
Base Product Number
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon
Model Number :
FZ1600R17HP4B21BOSA2
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier