7MBR35SB120-50 1200V/35A Seven-In-One IGBT Module Integrated Braking Circuit Built-in NTC Low VCE(sat) High Speed Switching Compact Structure Industrial Grade for AC Drives & UPS Systems
Features
Low VcE(sat)
Compact package
P.C. board mount
Converter diode bridge, Dynamic brake circuit
Applications
Inverter for motor drive
AC and DC servo drive amplifier
Uninterruptible power supply
Description
The 7MBR35SB120-50 is a highly integrated intelligent power module (IPM) that incorporates a complete three-phase inverter bridge, a braking chopper circuit, and associated drive protection circuits in a single compact package. It is rated for 1200V and 35A, making it a robust and space-efficient solution for motor control and power conversion.
INFORMATION
Item number W233262
Catalogue No NH1GG69V250
Description DIN NH Standard fuse-link gG Size NH1 690VAC 400VDC 250A live tags Double indicator Body width 40 mm
EAN/UPC Code 8430399026114
Rated voltage AC IEC 690 V
Rated voltage DC IEC 400 V
Ampere Rating 250 A
ROHS Compliant Yes
AC or DC AC/DC
Speed/Characteristic gG
Fuse Size NH1
Mounting Clip
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 80 kA
Design Details live tags
Indication System Yes
Indication System Type Double indicator
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Plain Blades
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Sell Pack Quantity 3 EA
Sell Pack Weight 1.26 kg
Sell Pack Width 125 mm
Sell Pack Length 139 mm
Sell Pack Height 70 mm
Product group Low Voltage IEC Fuses
Product Weight 0.42 kg
Body/Insulating Material Ceramic
Power Dissipation at Rated Current Value 20 W
andnbsp;
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
FUJI
Model Number :
1MBI2400VD-170E
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier