MMF200ZB040DK1
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Rated voltage AC IEC :
690 V
Ampere Rating :
125 A
ROHS Compliant :
Yes
Product Width :
40 mm
Product Length :
135 mm
Product Height :
64 mm
Description
MMF200ZB040DK1 200A SiC MOSFET Power Module 400V Low Rds(on) 1.6mΩ High Efficiency High Speed Switching Automotive Grade Liquid Cooled For xEV Traction Inverters
Features
  • Ultrafast Reverse Recovery Time
  • Soft Reverse Recovery Characteristics
  • Low Reverse Recovery Loss
  • Low Forward Voltage
  • High Surge Current Capability
  • Low Inductance Package
Applications
  • Inversion Welder
  • Uninterruptible Power Supply (UPS)
  • Plating Power Supply
  • Ultrasonic Cleaner and Welder
  • Converter & Chopper
  • Power Factor Correction (PFC) Circuit
Description
The MMF200ZB040DK1 is a state-of-the-art, automotive-grade Silicon Carbide (SiC) MOSFET power module designed specifically for the demanding requirements of next-generation electric vehicle powertrains. It integrates advanced SiC technology to deliver exceptional efficiency and power density, featuring a high current rating of 200A and a 400V voltage class. The module boasts an extremely low typical on-state resistance (Rds(on)) of 1.6mΩ, which minimizes conduction losses. Combined with the inherent high-speed switching capabilities of SiC, it enables significantly higher operating frequencies and reduced system-level losses compared to traditional IGBT solutions. It is qualified to stringent automotive reliability standards, and its optimized liquid-cooled baseplate ensures effective thermal management for high-power, continuous operation.
INFORMATION
Type MMF200ZB040DK1
VRRM (V) 400
IF(AV) (A) 2×100
VF (V) 1.00
trr (ns) 70
PD (W) 625
RthJC (K/W) 0.20
Packages FZ
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
MACMIC
Model Number :
MMF200ZB040DK1
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier