NH1GG69V250P
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and original
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
NH1GG69V250P 1250V 250A SiC MOSFET Module Low Rds(on) 3.3mΩ Fast Switching High Frequency Low Loss High Power Density Industrial Grade For PV Inverters and Motor Drives
Features
  • Dimensions according to DIN 43 620 parts 1 to 4
  • Non-isolated gripping lugs
  • Double indicator
  • 0% cadmium
Applications
  • gG: general purpose cable and line protection
Description
The NH1GG69V250P is a high-power Silicon Carbide (SiC) MOSFET module engineered for the most demanding high-current, high-voltage applications. It delivers an exceptional 1250V voltage rating with a substantial continuous current capacity of 250A. Leveraging advanced SiC technology, the module features an ultra-low on-state resistance (Rds(on)) of 3.3mΩ, which drastically minimizes conduction losses. Combined with its inherent fast switching capability and low switching losses, it enables significantly higher operating frequencies, leading to superior power density, reduced system size, and enhanced overall efficiency. Its robust industrial-grade construction ensures reliable long-term operation in challenging environments.
INFORMATION
Item number W233262
Catalogue No NH1GG69V250
Description DIN NH Standard fuse-link gG Size NH1 690VAC 400VDC 250A live tags Double indicator Body width 40 mm
EAN/UPC Code 8430399026114
Rated voltage AC IEC 690 V
Rated voltage DC IEC 400 V
Ampere Rating 250 A
ROHS Compliant Yes
AC or DC AC/DC
Speed/Characteristic gG
Fuse Size NH1
Mounting Clip
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 80 kA
Design Details live tags
Indication System Yes
Indication System Type Double indicator
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Plain Blades
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Sell Pack Quantity 3 EA
Sell Pack Weight 1.26 kg
Sell Pack Width 125 mm
Sell Pack Length 139 mm
Sell Pack Height 70 mm
Product group Low Voltage IEC Fuses
Body/Insulating Material Ceramic
Product Weight 0.42 kg
Power Dissipation at Rated Current Value 20 W
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Mersen
Model Number :
NH1GG69V250P
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier