INR18650-25R
Certification :
CE, CB, IEC62133, UL1642...
Place of Origin :
China, Korea and Malaysia
MOQ :
100PCS
Price :
1.0-2.0USD/PCS
Payment Terms :
T/T , WorldFirst , Payoneer , PingPong , Paypal , Alipay , Western Union , ...
Supply Ability :
500,000.00 Pieces Per Day
Delivery Time :
5-25 days
Packaging Details :
100 cells per box, 2 boxes into a case, totally 200 cells
Battery Type :
Cylindrical Lithium ion Cell
Nominal Capacity (Typical) :
2500mAh
Nominal Voltage :
3.6V
Charging Voltage :
4.2V
Discharge Cut-off Voltage :
2.5V
Max Continuous Charge Current :
4A
Max Continuous Discharge Current :
20A(at 25℃)
Weight :
45.0g
Description
Samsung 25R 18650 2500mAh 20A Battery 3.6V Cylindrical Lithium Ion Cell INR18650-25R
Samsung INR18650-25R 2500mAh Advantages
Samsung INR18650-25R 2500mAh Nominal Specifications
Model INR18650-25R
Nominal Capacity(Typical) 2500mAh
Nominal Voltage 3.6V
Charging Voltage 4.2V
Standard Charging Current 1.25A
Standard Charging Cut-off Current 100mA
Rapid Charge 4A
Discharge Cut-off Voltage 2.5V
Max Continuous Discharge Current 20A(at 25℃)
Internal Resistance 18mΩ(ACIR)
Operating Environment
(surface temperature)
Charge, 0°C ~ 50°C
Discharge, -20°C~75°C
Weight 45.0g max
Cell Dimension Hight: 64.85mm±0.15mm; Diameter: 18.33mm±0.07mm
Warranty 12 months
Samsung INR18650-25R Cell SPEC.pdf
Outline Dimensions:
Package:
INR18650-25R 2500mAh Applications
Our Service
1). Professional lithium ion battery packs supplier for over ten years, and have our own factory,
2). Strong R&D team to support,
3). Offer OEM/ODM service for customer's order,
4). Quick reply and action,
5). Competitive price, good sale and after-sales service.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
UNEMETECH/Samsung
Model Number :
INR18650-25R
Certification :
CE, CB, IEC62133, UL1642...
Place of Origin :
China, Korea and Malaysia
MOQ :
100PCS
Price :
1.0-2.0USD/PCS
Contact Supplier