INR18650-20P
Certification :
CE, CB, IEC62133, UL1642...
Place of Origin :
Zhejiang, China
MOQ :
3000PCS
Price :
1.0-2.0USD/PCS
Payment Terms :
T/T , WorldFirst , Payoneer , PingPong , Paypal , Alipay , Western Union , ...
Supply Ability :
500,000.00 Pieces Per Day
Delivery Time :
5-25 days
Packaging Details :
100 cells per box, 2 boxes into a case, totally 200 cells
Battery Type :
Cylindrical Lithium ion Cell
Nominal Capacity (Typical) :
2000mAh@0.2C
Nominal Voltage :
3.7V
Charging Voltage :
4.2V
Discharge Cut-off Voltage :
2.5V
Max Continuous Charge Current :
6A
Max Continuous Discharge Current :
30A(With 80 deg temperature cut)
Weight :
<45g
Description
30A Continuous Discharge 18650 Battery 2000mAh 3.7V Cylindrical Lithium ion Cell INR18650-20P
INR18650-20P 2000mAh Advantages
Description and Model
Description: Cell(Cylindrical Lithium-ion Cell)
Model: INR18650-20P
Site: Manufactured in Zhejiang, China
INR18650-20P 2000mAh Nominal Specification
Model INR18650-20P
Nominal Capacity(Typical)
2000mAh@0.2C
Nominal Capacity(Minimum)
Nominal Voltage 3.7V
Charging Voltage 4.2V
Standard Charging Current 0.5C
Standard Charging Cut-off Current 0.02C
Max Continuous Charge Current 6A
Discharge Cut-off Voltage 2.5V
Standard Discharge Current 20A
Max Continuous Discharge Current 30A(With 80 deg temperature cut)
Internal Resistance 18mΩ(ACIR)
Operating Environment
(surface temperature)
Charge, 0°C ~ 50°C
Discharge, -20°C~80°C
Weight <45g
Cell Dimension Hight: 64.95mm±0.20mm; Diameter: 18.25mm±0.20mm
Storage Environment 1 year: -20~25°C ≤70%RH
3 months: -20~45°C ≤70%RH
1 month: -20~60° ≤70%RH
Outline Dimensions:
30A Continuous Discharge 18650 Batteries 2000mAh 3.7V Cylindrical Lithium Ion Cell INR18650-20P
Package:
INR18650-20P 2000mAh Applications
Our Service
1). Professional lithium ion battery packs supplier for over ten years, and have our own factory,
2). Strong R&D team to support,
3). Offer OEM/ODM service for customer's order,
4). Quick reply and action,
5). Competitive price, good sale and after-sales service.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
UNEMETECH/DMEGC
Model Number :
INR18650-20P
Certification :
CE, CB, IEC62133, UL1642...
Place of Origin :
Zhejiang, China
MOQ :
3000PCS
Price :
1.0-2.0USD/PCS
Contact Supplier