BWT110/220-1KVAS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
5
Price :
1USD
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
lakh
Delivery Time :
7-15days
Packaging Details :
Model :
BWT110/220-1KVAS
Rated power :
1KVA-6KVA
DC input voltage :
110VDC
AC input Current :
4.55A
Bypass input range :
176~264VAC
Rated output frequency :
50Hz
Rated output voltage :
220VAC
peak factor :
3:1
Description
BWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVAS
Feature
Communication mode RS485,MODBUS protocol.
Specification
Product form Rated power 1KVA 2KVA 3KVA 5KVA 6KVA
Dimensions (Width×height×depth)(mm) 19"2U 19"2U
490×88×385 490×88×392
Input parameter DC input voltage 110VDC
AC input Current 4.55A 9.1A 13.6A 22.7A 27.3A
DC input range 92142VDC
Bypass input range 176264VAC
Bypass switching time
Electronic type5ms(external)
Mechanical type20ms
Ac output Rated output voltage 220VAC
Rated output frequency 50Hz
Load regulation <1%
Frequency accuracy <0.1%
peak factor 3:1
Waveform distortion Resistance full load3%,nonlinear full load5%
Dynamic response Voltage transient range3%,transient response recovery time≤60ms(load from 0 to 100)
Parallel uneven flow <3% rated current RMS
Overload capacity
Load current 105%, continuous work
Load current 105125%, continuous work 10min shutdown
Load current 125150%,continuous work after 1min shutdown
Load current150%,after 20ms shutdown
Communication Communication interface RS485
Work environment Insulation strength 2KVac,1min
Noise (1 m) <45dB
Operating ambient temperature -1050℃
Transport and storage temperature -4070℃
Relative humidity 090%, no condensation
Relative altitude (M) ≤3000m,15003000m, 1% decrease in output for every 100 m increase
BWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVASBWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVASBWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVASBWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVAS
BWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVASBWT 110Vdc 220Vac Standalone Parallal Power Inverter BWT110/220-1KVAS 2KVAS 3KVAS 5KVAS 6KVAS
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
BWitt
Model Number :
BWT110/220-1KVAS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
5
Price :
1USD
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier
video