DL-W151.2V100AH
Weight :
47KG
Operating Temperature(℃) :
Discharging:-20℃~65℃
Place of Origin :
Guangdong, China
Cathode Materials :
LiFePO4
Array Mode :
15S
Nominal Energy (KWh) :
5KWH
Nominal Voltage(V) :
51.2V
Discharge Cut-off Voltage (V) :
42V
Max. Continuous Charging Current(A) :
100A
Max. Continuous Discharging Current(A) :
100A
Cycle Life :
≥6000times@90%DOD
Communication Mode :
RS485/CAN
Operating Temp. :
Discharging:-20℃~65℃
Warranty :
5years
MOQ :
2 sets
Price :
Description
Energy Storage Solar Panel Power Home Inverter Systems LiFePO4 Battery
Best Selling Efficient Lithium Rechargeable Batteries Buy It Now 51.2V 100AH 5KWH Lithium Ion Battery Box LiFePO4